Ludzie nie są równi
Obawy i wyzwania Europy
Ludzie nie są równi
Z prof. dr hab. Barbarą Skargą rozmawia Anna Jarmusiewicz
Zmiana, dynamika -- to cechy charakterystyczne dla kultury, czy jednak nie niszczą one jej tożsamości? Szybkie zmiany, jak się zdaje, wywołują lęk. Wiele się o tym mówi w Polsce i w Europie; wieści się wtedy czas kryzysu czy schyłku.
Przyznam się, że drażnią mnie te różne kasandryczne wypowiedzi. Co do społecznych lęków, to wpierw należałoby zbadać, czy one rzeczywiście istnieją, a jeżeli tak, to na ile są głębokie. Może ich w ogóle nie ma, prócz tych naturalnych, które zawsze towarzyszą ludzkiemu życiu; naturalnych obaw przed przyszłością, bo ta się nie da przewidzieć. Czasem odnoszę wrażenie, że o tych lękach mówią przede wszystkim ci, którym nie podobają się zmiany, którzy by chcieli nas przekonać, że idą one w złym kierunku.
Czy jednak dzień dzisiejszy stwarza dla tych lęków jakieś szczególne podstawy? Żyjemy w okresie stabilizacji, nie musimy się bać wojny ani Rosji, ani Niemiec, nie grozi Europie jakieś tragiczne załamanie gospodarcze. Bardzo bym chciała, aby moje pokolenie miało w latach trzydziestych taki psychiczny komfort. Jeżeli więc jakiś pogłębiony lęk istnieje, to jest on nieomal mistyczny, boimy sie fin de siecle'u, zbliża się rok 2000, magiczna data. Pora...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta