Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Genscher o Polsce

22 czerwca 1996 | Plus Minus | MT

Genscher o Polsce

Mieczysław Tomala

Pamiętniki ministra Hansa-Dietricha Genschera stały się bestsellerem wliteraturze politycznej, choć liczą sobie przeszło tysiąc stron druku i mimo że ich cena jest niebagatelna.

"Wspomnienia" Genschera wyróżniają się wśród literatury pamiętnikarskiej tym, iż autorem jest były minister spraw zagranicznych państwa, które przeszło wśród krajów europejskich najgłębszą i pozytywną transformację. Republika Federalna Niemiec, której był on przez aż 16 lat szefem dyplomacji, osiągnęła swój największy strategiczny cel -- jakim było zjednoczenie w warunkch wolności i pokoju. Niemała w tym była zasługa autora "Wspomnień".

Na okres urzędowania Genschera przypadły takie wydarzenia w stosunkach Polska -- RFN, jak porozumienie pohelsińskie, podpisanie układu potwierdzającego istniejącą granicę polsko--niemiecką na Odrze i Nysie Łużyckiej, czy wreszcie zawarty pięć lat temu, 17 czerwca 1991 r. traktat o dobrym sąsiedztwie i wzajemnej współpracy. Autor relacjonuje te wydarzenia z dużą dozą sympatii do nas, widzi także tragizm we wzajemnych stosunkach.

W 1969 r. Genscher po raz pierwszy był w Polsce, w czasie krótkiego międzylądowania w Warszawie podczas lotu z Moskwy. Ale, jak pisze, "zajmowałem się stale naszymi bezpośrednimi wschodnimi sąsiadami: Polską,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 786

Spis treści
Zamów abonament