Odpowiedzi na listy
Odpowiedzi na listy
Grażyna B. , Kraśnik
Zwolnienie od spadków i darowizn obejmujące wartość 110 mkw. mieszkania (domu) darowanego lub odziedziczonego dotyczy tylko osób należących do I i II grupy podatkowej -- gdy chodzi o spadek, i tylko do I grupy -- gdy chodzi o darowiznę (art. 16 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn -- Dz. U. nr 54, poz. 207 z póź. zm. ). Siostra babci nie należy do żadnej z tych grup, zaliczana jest do III grupy. Zarówno więc wówczas, gdy cioteczna babcia podaruje wnuczce siostry mieszkanie za swego życia, jak i wówczas, gdy zapisze je w spadku, wspomniane zwolnienie nie wchodzi w rachubę.
Paweł U. , Świebodzin
W razie zamiany mieszkania 10-proc. podatek jest możliwy jedynie wtedy, gdy ten, kto miał mieszkanie większe i uzyskuje dopłatę, zamienia to mieszkanie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym je nabył lub wybudował. Jeżeli będzie je zamieniał później, podatku nie zapłaci. Przy nieekwiwalentnej zamianie podatek płaci tylko ten, kto otrzymuje dopłatę. Opodatkowanym przychodem jest bowiem nadwyżka między określonymi w umowie zamiany wartościami zamienianych mieszkań (domów) uzyskana przez tę stronę umowy, która zamienia mieszkanie o wyższej wartości, pomniejszona o koszty sprzedaży, a więc np. prowizję pośrednika, opłatę notarialną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta