Między fascynacją a odrzuceniem
Wczoraj przybył do Niemiec papież Jan Paweł II. Kościół katolicki w Niemczech przeżywa kryzys, ale znacznie głębszy kryzys drąży Kościół ewangelicki, w którym nie ma celibatu, kobiety mają dostęp nawet do urzędów biskupich, a stosunek duchowieństwa do środków antykoncepcyjnych jest liberalny.
Między fascynacją a odrzuceniem
Pierwsza wizyta papieska na ziemi niemieckiej odbyła się jeszcze w roku 799, wówczas to do Paderborn przybył papież Leon III, który złożył na ołtarzu nowo zbudowanego kościoła relikwie św. Szczepana męczennika. Swoją trzecią wizytę w Republice Federalnej Niemiec papież Jan Paweł II rozpoczyna w piątek właśnie od biskupstwa Paderborn, gdzie zostanie uroczyście powitany przez prezydenta Romana Herzoga i przedstawicieli Kościoła. Papieża powita prezydent wyznania ewangelickiego, ale też program pobytu w Paderborn jest zdominowany przez uroczystości o charakterze ekumenicznym, inaczej niż w Berlinie, gdzie przejście Jana Pawła II pod Bramą Brandenburską w towarzystwie kanclerza katolika Helmuta Kohla będzie miało przede wszystkim charakter polityczny.
Te dwa akcenty będą dominowały w czasie papieskiej wizyty. Dwie poprzednie podróże odbyły się jeszcze wczasach zimnej wojny. Europa i Niemcy były podzielone, wydarzenia w Polsce budziły nadzieję na powiew wolności w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, a papież...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta