Polskie góry złota
Geolodzy z PIG rozpoczynają badania
Polskie góry złota
W Sudetach powstaną cztery kopalnie złota. Tyle na początek. Będą one w stanie dostarczać do 3 ton złota rocznie. Geolodzy zlokalizowali już ponad 30 złotonośnych miejsc na tym terenie. Dwie firmy otrzymały koncesje na poszukiwanie tego cennego kruszcu, jeśli go znajdą, będą miały pierwszeństwo w eksploatacji: KGHM Polska Miedź rozpoczyna poszukiwania na terenie Złotego Stoku oraz australijska spółka geologiczna Silesia Gold Mine -- w rejonie Radzimowic.
-- Jest szansa, aby uruchomić w Polsce produkcję złota na szerszą skalę przemysłową -- powiedział "Rz" prof. Stanisław Speczik, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.
Od 1945 r. aż do 1990 w Polsce nie prowadzono poszukiwań i badań złóż złota. Od ostatniej wojny cena tego metalu wzrosla 10-krotnie, jednocześnie nowoczesne technologie spowodowały, że dziś staje się opłacalne sięganie po rudę o coraz niższej zawartości złota, nawet 10-krotnie mniejszej niż kiedyś. Jeszcze 30 lat temu zamykano w świecie kopalnie, gdy w tonie wydobytej skały znajdowało się mniej niż 4--6 gram złota. Obecnie geolodzy uważają, iż warto kopać, jeżeli kruszcu jest zaledwie 1, 5 -- 2 gramy na tonę. Z badań wynika, że niektóre sudeckie złoża mogą być nawet trzy razy bogatsze.
Dla porównania: średnia zawartość złota w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta