Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przejąć firmę w spadku

30 kwietnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Paweł Wrześniewski

Przedsiębiorstwo podlega dziedziczeniu. Czasem jednak może być tak zadłużone, że lepiej go nie przyjmować

O zasadach dziedziczenia powinni pamiętać zarówno sami przedsiębiorcy, jak i ich potencjalni spadkobiercy. Ci pierwsi – bo może im zależeć, w czyich rękach pozostawią swoją firmę. Ci drudzy – bo spadkobranie to liczne prawa i obowiązki i warto wiedzieć, jak się w nowej sytuacji znaleźć.

Z mocy ustawy

Jeśli nie zadbamy o wskazanie swoich spadkobierców, zadecyduje za nas ustawodawca. Przedsiębiorca, który nie spisał testamentu, musi pamiętać, że spadek przypadnie wówczas jego żonie i dzieciom (wszystkim, zarówno z poprzednich małżeństw, jak i nieślubnych). Jeśli któreś z dzieci nie dożyło otwarcia spadku, w jego miejsce wchodzą jego dzieci, dziedzicząc w częściach równych – itd. Jeśli zmarły w ogóle nie miał dzieci, spadkobiercami są żona, rodzice i rodzeństwo (albo zstępni – tj. dzieci, wnuki itd. – rodzeństwa). W braku zstępnych, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada jego małżonkowi. Podobnie w braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom, rodzeństwu i zstępnym rodzeństwa. Jeśli takiej osoby nie ma, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8306

Spis treści
Zamów abonament