Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Riwiera cesarza Franciszka Józefa

30 kwietnia 2009 | piątek+ | Piotr Semka
Kurort  rozłożył się  w malowniczej zatoce z plażą
źródło: EAST NEWS
Kurort rozłożył się w malowniczej zatoce z plażą

Lazur Adriatyku, piaszczyste plaże, cesarsko-królewskie wille. A przy tym ślady słynnych Polaków, dzięki którym w chorwackiej Opatiji poczujemy się trochę jak u siebie.

Gdy pada hasło Chorwacja, większość Polaków myśli o alabastrowych murach Dubrownika. O białych miasteczkach z charakterystycznymi dzwonnicami, turkusowym morzu i wysepkach rozsypanych wzdłuż adriatyckiego wybrzeża aż po brzegi Czarnogóry.

Ale jest i inne oblicze adriatyckiego świata. To niegdysiejsza cesarsko-królewska riwiera z jej perłą – Opatiją. Nasi dziadowie znali tę miejscowość pod włoską nazwą Abbazia i nazywali „austriacką Niceą”. Było w tym nieco dumy poddanych cesarza Franciszka Józefa, że imperium sięgające od Tyrolu po Galicję ma dostęp do Morza Śródziemnego.

Zarazem Opatija to najbardziej polskie z miasteczek adriatyckiego wybrzeża Chorwacji. Odnajdziemy tu ślady pobytu w kurorcie takich sław jak Henryk Sienkiewicz, Józef Piłsudski czy Stanisława Witkiewicz i jego syn Witkacy. Tym, którzy wybiorą Opatiję na bazę wypadową do zbadania wybrzeża Kwerneru na czele z Rijeką, ukaże się nie tylko chorwacka, ale i austro-węgiersko-włoska przeszłość tych ziem.

Koleją nad Adriatyk

Na początku było zaciszne opactwo benedyktynów pod patronatem św. Jakuba, położone na brzegu morza, u stóp wysokich gór. Mała wioska żyła z rybactwa, a zakonnicy dziękowali Bogu za ciszę i spokój. Aż do chwili, gdy Iginio Scarpa, rekin biznesu z Rijeki, zwanej wówczas z włoska Fiume, wybudował (1844 r.) sobie w osadzie letni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8306

Spis treści
Zamów abonament