Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płaca za przestój nie zwiększa większości wynagrodzeń

06 sierpnia 2010 | Dobra firma | Renata Majewska

Zwykle pensję za taki okres pomijamy, licząc inne należności przysługujące zatrudnionym z tytułu stosunku pracy. Ale nie w każdej sytuacji

W świetle art. 80 kodeksu pracy podwładny zachowuje prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę, a za okresy jej nieświadczenia tylko gdy prawo pracy tak stanowi. Przestój jest właśnie taką przerwą w pracy, za którą pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.

Mamy z nim do czynienia, gdy zatrudniony jest gotów do świadczenia pracy, ale nie może jej przejściowo realizować z „powodu nieplanowanych zaburzeń w normalnym funkcjonowaniu zakładu pracy” (R. Sadlik, „Przestój w pracy i jego skutki dla pracowników”, Prawo Pracy 200/4/13, t. 1).

Nie chodzi przy tym o przeszkody wynikające ze złej organizacji procesu pracy przez szefa, ale o zupełnie od niego zależne, obiektywne, np. pożar, powódź, brak energii, awaria maszyny. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 16 października 1992 r. (I PZP 58/ 92). Uznał tu, że ograniczenie produkcji wywołane zmniejszeniem popytu na wyroby nie stanowi przestoju w rozumieniu art. 81 k.p.

Uwaga! Podwładny dostaje wynagrodzenie wyłącznie za przestój niezawiniony przez niego. Gdy przestój nastąpił z jego winy (np. zepsuł urządzenie z powodu swojego niedbalstwa), za okres niewykonywania zadań z tej przyczyny nie otrzymuje ani grosza.

Za czas przestoju niezawinionego przez zatrudnionego przysługuje – według art. 81 ust. 2 k.p. – wynagrodzenie wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania określonego godzinowo bądź...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8693

Spis treści
Zamów abonament