Zmienić zasady
Finanzplatz Deutschland-Niemcy centrum finansowym Europy?
Zmienić zasady
Idea Finanzplatz Deutschland pojawiła się we wczesnych latach 80. i oznacza dążenie do zapewnienia Niemcom w zjednoczonej Europie pozycji centrum finansowego, będącego w stanie konkurować z londyńskim City. Zmierza ona do umocnienia pozycji niemieckiego rynku kapitałowego, obecnie czwartego co do wielkości na świecie, po USA, Wlk. Brytanii i Japonii.
Stabilna waluta oraz bliskość szybko rozwijających się rynków Europy Wschodniej to naturalne atuty Niemiec, lecz według standardów amerykańskich, niemiecki rynek jest nadmiernie obciążony przepisami konserwatywnego banku centralnego -- Bundesbanku, stojącego na straży stabilności niemieckiej marki. Organiczają one handel papierami o krótkim okresie wykupu i dużej płynności, redukując dynamikę rynku i jego atrakcyjność w porównaniu z rynkami w innych krajach.
Dominują banki
Struktura niemieckiego rynku kapitałowego jest inna niż amerykańskiego, który uważany jest za najbardziej liberalny i najsprawniej wypełniający funkcję pośredniczącą między firmami a inwestorami dysponującymi środkami finansowymi. Charakterystyczne cechy rynku niemieckiego to obecność banków uniwersalnych oraz brak skłonności do ryzyka niemieckich inwestorów. Banki uniwersalne to takie, które oferują całą gamę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta