Sposób na opornych
Przyrząd ci wszystko wykaże
Sposób na opornych
Tylko w rejonie działania warszawskiej policji zatrzymuje się w ciągu tygodnia 150 kierowców prowadzących w stanie "po użyciu alkoholu". W skali kraju liczba ta idzie w tysiące, ale -- nie jest to żadną pociechą -- dzieje się tak nie tylko w Polsce. Na całym świecie -- stosując mniej lub bardziej wyrafinowane metody -- policja stara się wyeliminować z ruchu osoby, którym wydaje się, że "tych parę kieliszków" nie ma najmniejszego wpływu na sposób prowadzenia samochodu.
Minęły czasy, kiedy po krótkiej rozmowie z zatrzymanym kierowcą obywatel milicjant zarządzał władczo: "Chuchnijcie no, obywatelu", a protokolarnie potwierdzony wynik takiego badania "organoleptycznego" mógł stać się podstawą do ukarania. Dzisiaj praktyka ustalania nietrzeźwości przyznaje zasadniczą (choć nie wyłączną) rolę dowodową wynikom badań analitycznych zawartości alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu. Badaniom tym ma obowiązek poddać się każdy kierujący, wobec którego powzięte zostało podejrzenie, że znajduje się pod wpływem alkoholu. Obowiązek ten wyrażony jest w przepisach jednoznacznie, tzn. badanie może być wykonane również wbrew woli osoby podejrzanej o jazdę "na dwóch gazach".
Spektrometria i półprzewodniki ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta