Epitafium dla narodu
Epitafium dla narodu
Zmarł pisarz, dzięki któremu poznaliśmy życie i obyczaje Żydów polskich. Julian Stryjkowski pozostawił nam świadectwo wyjątkowo wiarygodne: urodził się i ukształtował w środowisku, które po wielu latach stało się głównym tematem jego twórczości. Był temu tematowi wierny, jak potrafi być wierny człowiek, który bezpowrotnie utracił najbliższy mu świat. W dzieciństwie pogardzany i odrzucany, później, gdy po narodzie pisarza pozostały popioły, świat szczególnie ukochany i bliski.
Najbliżsi twórczości Stryjkowskiego byli Żydzi galicyjscy -- urodził się w Stryju i tam, już jako mały chłopiec, obserwował ich z perspektywy ortodoksyjnego domu i własnej, wcześnie i silnie rozbudzonej wrażliwości. Źle czuł się w tym świecie, którym rządziła bieda, walka o przetrwanie i powszedni smutek. Nie potrafił i nie chciał utożsamić się z tym światem. Mały Pesah Stark (tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko; pseudonim literacki Julian Sryjkowski pisarz przybrał po wojnie) chciał uciec z tego trudnego do zniesienia świata. Sposobem ucieczki miała okazać się literatura. Już we wczesnych latach życia przyszły autor "Głosów w ciemności" wiedział, że będzie pisarzem. Wkrótce miało okazać się, że językiem jego twórczości będzie polszczyzna. Nie wyniósł jej z domu, w którym rozmawiano wyłącznie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta