Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie niedostatki

17 sierpnia 1996 | Plus Minus | DM

Z obydwu brzegów Tybru

Polskie niedostatki

Nie ma chyba miejsca w Europie, jak rzymsko-watykańskie obserwatorium, które umożliwia prawidłową ocenę nowej, polskiej rzeczywistości. Niezależnie od pobudzającego do refleksji dystansu, pozwala bowiem na syntetyczne podejście do nowych, postkomunistycznych realiów. Synteza ta, tkwiąca potencjalnie w tym spojrzeniu, odnosi się do obydwu stron Tybru (który "stał się szerszy" w czasie trwania obecnego pontyfikatu) , czyli do Rzymu świeckiego i do Watykanu, do perspektywy oznaczającej, inaczej mówiąc, stałe przenikanie sacrum i profanum pod znakiem ducha tolerancji i kultury współżycia. To przecież nad Tybrem rozpoczęła się przed wiekami i trwa nadal praca nad wielką syntezą tego, co zawiera wiara chrześcijańska i tego, co ludzkie.

"Perché non possiamo non dirci cristiani", czyli "dlaczego nie możemy powiedzieć o sobie, że nie jesteśmy chrześcijanami" -- to słynne zdanie wybitnego filozofa i liberała Benedetto Croce stanowi klucz do zrozumienia i szacunku, jaki dla Stolicy Apostolskiej i Kościoła żywią Włosi o orientacji liberalnej, na wskroś nieraz laickiej. Croce, cytowany niedawno przez pismo "Civilta Cattolica", organ jezuitów, twierdził, że poczucie sacrum w poczynaniach człowieka polega na tym, by "każdy jego akt nabierał wymowy duchowej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 833

Spis treści
Zamów abonament