Gdy gmina musi sama sobie pomóc
W referendach mieszkańcy gmin decydują, że będą płacić nowe podatki
Gdy gmina musi sama sobie pomóc
Dobrowolne opodatkowywanie się mieszkańców nie rozwiąże problemów finansowych polskiego samorządu -- zgodnie twierdzą przedstawiciele władz lokalnych. Są pełni podziwu dla dojrzałej decyzji, jaką podjęli niedawno mieszkańcy Siedlca (woj. zielonogórskie) , godząc się zapłacić dodatkowy podatek na służbę zdrowia. Samorządowcy uważają jednak, że przede wszystkim trzeba zapewnić gminom takie stałe źródła dochodów, które umożliwią pokrycie kosztów podstawowych usług.
Zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym, decyzja o samoopodatkowaniu się mieszkańców gminy na jakiś cel może zapaść wyłącznie w drodze referendum lokalnego. W lipcowym referendum siedleczanie zgodzili się płacić na służbę zdrowia 2 złote miesięcznie przez 2, 5 roku. Jak pisała "Gazeta Wyborcza", decyzji gratulował Leszek Balcerowicz, wyrażając też nadzieję, że tym śladem pójdą inne gminy. Sami zainteresowani traktują "zdrowotny" podatek raczej jako zło konieczne, wynikające z faktu, że państwo nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.
Raczej wyjątek niż reguła
Jak wynika z rozmów z samorządowcami, decyzja Siedlca będzie mimo wszystko raczej wyjątkiem niż regułą. Burmistrz Sępólna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta