Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pochwała wolnych ust

17 sierpnia 1996 | Plus Minus | KM

Sto lat temu urodził się Józef Wittlin

Pochwała wolnych ust

Przed stu laty, 17 sierpnia 1896 r. urodził się Józef Wittlin, autor ekspresjonistycznych "Hymnów", poetycką mocą dorównujących Kasprowiczowskim, i "Soli ziemi", pierwszej części zamierzonej na trylogię, nigdy nie ukończonej powieści, na tyle wybitnej, że przyniosła ona pisarzowi nagrodę czytelników i redakcji "Wiadomości Literackich", nagrodę amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury, a nawet spowodowała wysunięcie kadydatury pisarza do Nagrody Nobla w 1939 roku.

Choć nie był lwowianinem z urodzenia, po osiemnastu latach mieszkania w Lwim Grodzie, uważał się za łyczakowskie dziecko, które wprawdzie w 1922 r. opuściło najpiękniejsze miasto byłego Królestwa Galicji i Lodomerii, ale wracało do niego niczym -- jak pisał -- syn marnotrawny. Gdy w 1946 r. w Ameryce nie mógł już osobiście wybrać się na "pohulankę" po Parku Stryjskim, Wysokim Zamku i Wałach Hetmańskich, spisał "Mój Lwów", najwspanialszy obok "Nieba w płomieniach" Jana Parandowskiego literacki wizerunek miasta, które było "semper fidelis".

Niekiedy wadzący się z Bogiem poeta, wypowiedział w "Hymnach" apoteozę dobroci boskiej. Tę religijność wyniósł Wittlin z poznańskiego "Zdroju",...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 833

Spis treści
Zamów abonament