Pochwała wolnych ust
Sto lat temu urodził się Józef Wittlin
Pochwała wolnych ust
Przed stu laty, 17 sierpnia 1896 r. urodził się Józef Wittlin, autor ekspresjonistycznych "Hymnów", poetycką mocą dorównujących Kasprowiczowskim, i "Soli ziemi", pierwszej części zamierzonej na trylogię, nigdy nie ukończonej powieści, na tyle wybitnej, że przyniosła ona pisarzowi nagrodę czytelników i redakcji "Wiadomości Literackich", nagrodę amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury, a nawet spowodowała wysunięcie kadydatury pisarza do Nagrody Nobla w 1939 roku.
Choć nie był lwowianinem z urodzenia, po osiemnastu latach mieszkania w Lwim Grodzie, uważał się za łyczakowskie dziecko, które wprawdzie w 1922 r. opuściło najpiękniejsze miasto byłego Królestwa Galicji i Lodomerii, ale wracało do niego niczym -- jak pisał -- syn marnotrawny. Gdy w 1946 r. w Ameryce nie mógł już osobiście wybrać się na "pohulankę" po Parku Stryjskim, Wysokim Zamku i Wałach Hetmańskich, spisał "Mój Lwów", najwspanialszy obok "Nieba w płomieniach" Jana Parandowskiego literacki wizerunek miasta, które było "semper fidelis".
Niekiedy wadzący się z Bogiem poeta, wypowiedział w "Hymnach" apoteozę dobroci boskiej. Tę religijność wyniósł Wittlin z poznańskiego "Zdroju",...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta