Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przymusowe przeniesienie własności traktowane jak dostawa

23 marca 2011 | Prawo i praktyka | Edyta Głębicka

Ten, kto wzniósł budynek na cudzym terenie, ponosząc na ten cel nakłady przewyższające wartość gruntu, może żądać przeniesienia na siebie jego własności. Taka transakcja jest objęta VAT

Chodzi tu o zbycie nieruchomości w trybie art. 231 kodeksu cywilnego (dalej k.c.).

Na podstawie tego przepisu samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na jego powierzchni lub pod powierzchnią budynek lub inne urządzenie o wartości przekraczającej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność zajętej działki za odpowiednim wynagrodzeniem.

Natomiast właściciel gruntu, na którym wzniesiono budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby ten, kto wzniósł budynek lub inne urządzenie, nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem.

Zatem zarówno właścicielowi gruntu przysługuje roszczenie w stosunku do osób, które coś wybudowały na jego gruncie, jak i posiadaczowi gruntu przysługuje roszczenie wobec właściciela, na którego gruncie coś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8884

Spis treści
Zamów abonament