Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za nielojalność wobec firmy grozi dyscyplinarka

23 marca 2011 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Jeśli podwładny sprzeniewierzy się zakazowi konkurencji, szef może rozwiązać z nim angaż z jego winy bez wymówienia. Warunek: naruszenie to będzie ciężkim złamaniem podstawowych obowiązków służbowych

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli pracownik w sposób ciężki narusza swoje obowiązki.

Jednym z nich jest dbałość o dobro zakładu (art. 100 § 2 pkt 4 kodeksu pracy). I to pojmowane szeroko. Obejmuje zarówno materialne interesy pracodawcy (bo obowiązek ochrony mienia wymieniony został odrębnie), jak i niematerialne.

Niegodziwe interesy

Naruszenie zakazu konkurencji ustanowionego w odrębnej umowie może polegać przede wszystkim na prowadzeniu działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy.

Będą nią wszelkie czynności zarobkowe podejmowane na własny rachunek (jako przedsiębiorca) lub na rachunek osoby trzeciej (jako pracownik, zleceniobiorca, wspólnik lub członek władz konkurencyjnego przedsiębiorstwa), jeżeli pokrywają się one, przynajmniej częściowo, z zakresem działalności pracodawcy.

Dotyczy to zarówno produkcji towarów lub świadczenia usług tego samego rodzaju, jak i tych zbliżonych do działalności pracodawcy, które np. mogą je zastępować. Naruszenie zakazu konkurencji uzasadnia nie tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8884

Spis treści
Zamów abonament