Od abonamentu medycznego raz są należności dla ZUS, raz nie
Kiedy organ rentowy nic nie dostanie od wartości pakietu, na podstawie którego pracownik może na koszt firmy korzystać z usług lekarskich? Gdy podwładny dołoży chociaż złotówkę do jego ceny
Pracodawcy coraz częściej decydują się na zapewnienie swoim pracownikom opieki medycznej. Takie dodatkowe świadczenia mogą jednak powodować konieczność opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Nie uwzględnia się w niej:
- wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną i zasiłków,
- przychodów wymienionych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm., dalej rozporządzenie składkowe).
Zdaniem urzędów
Organy podatkowe stoją na stanowisku, że wartość abonamentu wykupionego pracownikowi przez pracodawcę – jako wartość nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy – jest dla niego przychodem. Zatem od takiego świadczenia trzeba odprowadzić podatek. Potwierdza to orzecznictwo.
Skoro tak, to i składki trzeba od niego naliczyć i uregulować. Nie należą się one jednak od tej części abonamentu, która obejmuje świadczenia związane z tzw. medycyną pracy (np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta