Bon socjalny na wychowawczym bez składek, ale z podatkiem
Od wartości talonu do supermarketu, jaki wręczyliśmy pracownicy na urlopie wychowawczym, sfinansowanego z zfśs odprowadzamy zaliczkę do urzędu skarbowego. Jej kwotę wpłaca nam wcześniej podwładna
- Spółka przekazała pracownicy przebywającej od roku na urlopie wychowawczym bon towarowy o wartości 450 zł ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Nie naliczyłam od niego składek i podatku dochodowego.
Talon uznałam za przychód z innych źródeł i w związku z tym po zakończeniu roku wystawię PIT-8C. Koleżanka powiedziała, że źle zrobiłam.
Czy ma rację? – pyta czytelniczka. – Dodam, że pracownica ma miejsce zamieszkania w Polsce, a w tym miesiącu otrzymała od spółki jedynie talon.
Nie ma nic dziwnego w tym, że bony towarowe dostają ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) również zatrudnieni pozostający na urlopach wychowawczych. Mają oni takie samo prawo ubiegania się o świadczenia socjalne, jak pozostali pracownicy, a gdyby zostali tego pozbawieni, byłby to przejaw dyskryminacji.
Muszą zatem spełnić kryteria socjalne, czyli znaleźć się w sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej uzasadniającej przyznanie im takiego wsparcia (art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).
Najczęściej stosowane przez firmy warunki udzielenia pomocy socjalnej to dochód przypadający na członka rodziny, liczba dzieci pozostających na utrzymaniu zainteresowanego czy przewlekła choroba wymagająca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta