Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ujmujemy w księgach zdarzenia po dniu bilansowym

23 marca 2011 | Prawo i praktyka | Monika Kaniuk-Kostańczak

Aby prawidłowo zaksięgować informacje uzyskane po ostatnim dniu roku obrotowego, warto sięgnąć do Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 10. Zawiera on dużo więcej wskazówek niż polskie prawo bilansowe

Sprawozdanie finansowe jednostki powinno być zatwierdzone nie później niż sześć miesięcy od dnia bilansowego. Taka zasada wynika z art.  53 ust. 1 ustawy o rachunkowości (uor).

Po zamknięciu ksiąg rachunkowych danego roku obrotowego a  przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego mogą jednak wystąpić zdarzenia, które dotyczą właśnie tego roku.

Sposób postępowania w takich wypadkach uregulowany jest w art. 54 ustawy o rachunkowości. Problemowi temu poświęcony jest również Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 10 „Zdarzenia następujące po dniu bilansowym”.

Wymogi ustawy o rachunkowości w zakresie klasyfikacji, księgowania i ujawniania zdarzeń następujących po dniu bilansowym nie różnią się istotnie od rozwiązań MSR nr 10. Zarówno ustawa o rachunkowości, jak i MSR  wyróżniają zdarzenia, które:

- mają istotny wpływ na sprawozdanie finansowe lub powodują zagrożenie kontynuowania działalności i wymagają korekt,

- mają nieistotny wpływ na  sprawozdanie finansowe i nie powodują zmiany stanu istniejącego na dzień bilansowy – wtedy danych w sprawozdaniu się nie koryguje.

Ustawa o rachunkowości nie zawiera żadnych wskazówek, które zdarzenia firma powinna uznać za istotne, a które za niemające większego wpływu na obraz jej sytuacji majątkowej i finansowej. Zawiera jedynie wytyczne w zakresie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8884

Spis treści
Zamów abonament