Trzeba było płacić podatki
Stworzyliśmy mocarstwo, którego nie potrafiliśmy obronić, Rzeczpospolitą tyleż olbrzymią, ileż niewydolną - mówi profesor Andrzej Rachuba, historyk
Rz: I pomyśleć: polskie plaże nad Morzem Czarnym...
Piękna perspektywa, aczkolwiek ich polskość była specyficzna. Plażowicze nie do końca zdawali sobie sprawę z tego, że są na terenach Rzeczypospolitej.
To zrozumiałe, w XV wieku nie mieli jeszcze GPS.
Faktem jest, że małżeństwo Jagiełły z Jadwigą tworzyło unię dwóch wielkich państw. Wtedy Polska zajęła prawie połowę gigantycznej Litwy, która sięgała od Pałangi...
... Słynnego sowieckiego, a teraz litewskiego kąpieliska nad Bałtykiem.
... Aż po Oczaków nad Morzem Czarnym. W XV wieku dochodziła bodajże 30 kilometrów pod Moskwę. Terytorialnie było to jedno z największych państw w historii Europy.
Czemu więc nie pozostaliśmy od morza do morza i żeby przejechać z naszej Kurlandii nad nasze Morze Czarne, musimy używać paszportów?
Bo stworzyliśmy mocarstwo, którego nie potrafiliśmy obronić, Rzeczpospolitą tyleż olbrzymią, ileż niewydolną. A mogliśmy być autentycznym i trwałym mocarstwem.
Co temu przeszkodziło?
Przede wszystkim sami Jagiellonowie, którzy prowadzili fatalną politykę dynastyczną. Mimo że byli jedną rodziną, nie potrafili ze sobą współpracować, a czasami wręcz rywalizowali. Mieli prócz Rzeczypospolitej trony czeski i węgierski.
I...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta