Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stracony sezon na paprykę

20 sierpnia 2011 | Kraj | Agnieszka Niewińska
U nas zniszczonych było 4 tysiące tuneli. Straciliśmy zakłady pracy. Zatrudnialiśmy tu ludzi, a teraz co? – mówi Stanisław Kowalczyk z Woli Wrzeszczowskiej
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
U nas zniszczonych było 4 tysiące tuneli. Straciliśmy zakłady pracy. Zatrudnialiśmy tu ludzi, a teraz co? – mówi Stanisław Kowalczyk z Woli Wrzeszczowskiej

We wsi rolnika, który tydzień temu żalił się premierowi, ludzie boją się, jak przetrwają zimę

– Znajomy zadzwonił: „Stasiek, premier jest". Tylko w buty wskoczyłem i do samochodu – opowiada „Rz" Stanisław Kowalczyk, hodowca papryki z Woli Wrzeszczowskiej, przez którą miesiąc temu przeszła trąba powietrzna.

W sobotę pana Stanisława poznała cała Polska. Jego rozmowę z premierem, który wizytował sąsiednią gminę, transmitowały telewizje. – Jak żyć, panie premierze? – pytał rolnik, któremu żywioł zniszczył 50 foliowych tuneli.

Na suchy chleb

Jak się żyje w Woli Wrzeszczowskiej? Miejscowość nieduża. 100 km na południe od Warszawy, do Radomia niecałe 30 km. Dwie główne ulice, ok. 60 domów. Przeważnie nieduże, murowane i drewniane, kryte eternitem.

Niemal na każdym niezabudowanym kawałku ziemi stoją foliowe tunele. Dziś poprzewracane, z pozdzieraną folią. Rolnicy hodują tam ogórki, pomidory, cukinie. Najwięcej jest papryki, bo Wola Wrzeszczowska leży w paprykowym zagłębiu. Trudno natrafić na rolnika, który by jej nie hodował. – Tu się zaczęła papryka – mieszkańcy pokazują mały drewniany domek rolnika, który jako pierwszy rozpoczął uprawę tego warzywa.

– Rok...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9009

Spis treści
Zamów abonament