Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydanie interpretacji czasem wymaga wykładni prawa handlowego

29 sierpnia 2011 | Prawo i praktyka | Natalia Skowrońska

Przed rozstrzygnięciem, czy w spółce przekazującej nieruchomość jako wynagrodzenie za umorzenie udziałów powstaje przychód z tytułu jej zbycia, organ podatkowy powinien zastanowić się, czy art. 199 kodeksu spółek handlowych pozwala na taką transakcję

Tak orzekł WSA w Gliwicach 4 sierpnia 2011 (I SA/Gl 78/11).

Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Wystąpiła z nim spółka z o.o. Jej udziałowcami są: inna spółka z o.o. i spółka jawna. Wspólnicy spółki jawnej podjęli decyzję o wystąpieniu ze spółki. Ustalono, że umorzenie udziałów odbędzie się z jednoczesnym obniżeniem kapitału zakładowego.

Za umorzone udziały wspólnik otrzyma pewną kwotę pieniędzy oraz prawo własności nieruchomości. Podatnik zapytał, czy w związku z przekazaniem prawa własności nieruchomości jako wynagrodzenia za umorzone udziały podatnik osiągnie przychód ze zbycia praw majątkowych.

Zdaniem spółki wypłacone wspólnikowi wynagrodzenie w zamian za umorzone udziały stanowi przychód wyłącznie u tego wspólnika. Umorzenie udziałów będzie neutralne podatkowo dla drugiego wspólnika oraz wnioskodawcy.

Organ uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Stwierdził, że podjęcie uchwały o wypłacie wynagrodzenia z tytułu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9016

Spis treści
Zamów abonament