Sadzonki roślin także chronione patentem
Nawet rok więzienia grozi za nielegalne rozmnażanie sadzonek malin czy nasion ogórków. Takie sprawy jednak nie trafiają do sądów
Zrozumiałe jest, że hodowca, który przez lata prowadził pracę nad odmianą, chce mieć z tego profit. Producenci nasion i sadzonek narzekają więc na łamanie prawa.
Niektóre odmiany roślin, zarówno uprawnych, jak i ozdobnych, są chronione prawnie, podobnie jak techniczne wynalazki. Rolę ochrony patentowej pełni wpis odmiany do księgi ochrony wyłącznego prawa. Prowadzi ją w Polsce Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) w Słupi Wielkiej w woj. wielkopolskim. Można też chronić odmianę na podstawie przepisów unijnych. Właściwy jest wówczas Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin (CPVO), którego siedziba znajduje się w Angers we Francji.
Niezgodnie z prawem
Wielu polskich rolników mało jednak wie o ochronie roślinnych „patentów" i świadomie bądź nieświadomie łamie prawo. Tracą na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta