Kibice: Boże, chroń fanatyków
Katechezy o sporcie, msze, ekumeniczne kaplice – proponuje Kościół na mistrzostwa piłkarskie
1 kwietnia 2005 r., stadion przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu, ligowy mecz Lecha z Pogonią Szczecin. Emocji na trybunach nie brakuje. Kibice obu zespołów są od lat zwaśnieni. W dodatku gospodarze przegrywają 0:1. Nagle trybuny obiega informacja (później się okazało, że przedwczesna) o śmierci papieża Jana Pawła II. Stadion cichnie, chwilę później z sektorów kibiców Kolejorza słychać gromkie „Jeszcze Polska nie zginęła...". „Z ziemi włoskiej do polskiej" – podejmują fani ze Szczecina. Płoną race. Niektórzy kibice nie ukrywają łez. Piłkarze klękają na murawie, modlą się. Na żądanie kibiców mecz zostaje przerwany.
W grze od 2000 lat
Sześć lat później, 13 maja 2011 r., na stadionie w Gdańsku podczas meczu Lechii z warszawską Polonią w sektorze miejscowych fanów pojawia się transparent przygotowany m.in. przez kibicujących Lechii zakonników – salezjanów: „13 maja 1981 Ojcze Święty w 30. rocznicę zamachu pamiętamy w modlitwie". Delegat Polskiego Związku Piłki Nożnej domaga się, by go zdjąć. Kibice protestują. W końcu zgadza się, żeby pokazali go przez 10 minut.
– Wśród kibiców są ludzie wierzący i tacy, którzy do spraw wiary podchodzą z obojętnością – mówi ks. Jarosław Wąsowicz, organizator Patriotycznych Pielgrzymek Kibiców na Jasną Górę. – Ale od pewnego czasu widać,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta