Bez konkursu na wykonywanie świadczeń medycznych się nie obejdzie
To dyrektor placówki musi przygotować kryteria oceny ofert i określić warunki wymagane od świadczeniodawców. Tak wynika z obowiązującej od 1 lipca ustawy o działalności leczniczej
W drugim kwartale tego roku parlament zakończył prace nad pakietem ustaw zdrowotnych przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Wśród wielu aktów prawnych była między innymi ustawa o działalności leczniczej, która została uchwalona 15 kwietnia i weszła w życie 1 lipca 2011.
Zastąpiła ona ustawę z 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej. Ma ona kompleksowo uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem świadczeniodawców. Wprowadziła też wiele zmian dotyczących funkcjonowania placówek ochrony zdrowia. Niektóre z nich miały charakter polityczny, np. wprowadzenie konieczności pokrycia przez organ założycielski zadłużenia podmiotu za dany rok obrotowy.
Jeśli nie zostanie ono pokryte, placówka publiczna będzie musiała zostać przekształcona w podmiot działający w formie spółki funkcjonującej na podstawie kodeksu spółek handlowych. W trakcie zmiany formy prawnej otrzyma pomoc publiczną, mającą częściowo zrestrukturyzować zadłużenie. Niektóre wprowadzone zmiany wiążą się z konkretnymi konsekwencjami dla zarządzających podmiotami działającymi w sektorze zdrowia.
Jakie nowości
Wśród najistotniejszych regulacji, do jakich muszą się dostosować podmioty udzielające świadczeń leczniczych wynikających z nowej ustawy, należy zaliczyć zmianę ich nazwy z niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej na podmiot leczniczy (w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta