Postępowanie karne zawiesza bieg przedawnienia podatku
Jednym z celów, dla których organ wszczyna postępowanie w sprawie przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, może być niedopuszczenie do przedawnienia zobowiązania wobec fiskusa
Jak wskazuje art. 70 § 6 pkt 1 ordynacji podatkowej (dalej op), bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu z dniem wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia wiąże się z niewykonaniem tego zobowiązania.
Termin przedawnienia zobowiązania podatkowego rozpoczyna swój dalszy bieg w dniu następującym po dniu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.
Można wyobrazić sobie sytuację, gdy organ skarbowy prowadzi postępowanie podatkowe (lub kontrolne) w sprawie, której termin przedawnienia zobowiązania podatkowego zbliża się ku końcowi.
Co prawda organ I instancji może zdążyć wydać w tym terminie decyzję podatkową, jednak jest to decyzja nieprawomocna, od której podatnik może się odwołać. Decyzji takiej nie można zatem egzekwować, chyba że wydano postanowienie o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności.
Pomocna instytucja
Gdyby jednak nie było podstaw do nadania takiego rygoru, to mogłoby się okazać, że organ odwoławczy może nie zdążyć wydać decyzji ostatecznej przed upływem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. A tylko prawomocna decyzja podatkowa może być bez dodatkowych warunków podstawą wszczęcia egzekucji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta