Chorowita matka wróci do pracy bez wypoczynku
Szef nie musi zapewnić wakacji pracownicy wracającej z urlopu macierzyńskiego, jeśli ta nie skorzysta z nich bezpośrednio po rodzicielskiej przerwie
- Osoba zatrudniona na umowę o pracę od blisko dwóch lat, tj. przez cały okres następujący bezpośrednio po odbytym urlopie macierzyńskim, chorowała – łącznie na pięć różnych dolegliwości – i unikała przyjścia do pracy.
Do tego zgodnie z przedstawianymi zwolnieniami niedyspozycja ustępowała w dni ustawowo wolne od zajęć i pojawiała się w każdym następnym dniu roboczym. W międzyczasie kobieta korzystała też ze zwolnienia na dziecko. O całej sytuacji zawiadomiliśmy ZUS, a po kolejnym zwolnieniu organ wszczął badanie dokumentacji medycznej.
Ostatnie zwolnienie upłynęło 26 sierpnia. Wcześniej pracownica zwróciła się o udzielenie urlopu wypoczynkowego od 29 sierpnia do 1 grudnia. Odmówiliśmy. Wtedy wystosowała inne żądanie. Tym razem chciała natychmiastowego urlopu zaległego, przysługującego za ostatnie dwa lata, kiedy przebywała na chorobowym. Na to też nie wyraziliśmy zgody. Czy słusznie? – pyta czytelnik.
Każdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta