Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Winny błędu ubezpieczony ma dwa wyjścia z sytuacji

14 września 2011 | Prawo i praktyka | Janusz Kowal

Gdy powodu zapłacenia zbyt dużych składek należy doszukiwać się w nieprawidłowym postępowaniu płacącego, zwykle nadpłata pomniejsza kolejne wpłaty

Z zasady ZUS z urzędu zalicza nienależne wpłaty na poczet zaległych, bieżących bądź przyszłych składek (w tej właśnie kolejności). Robi tak, jeśli płatnik nie wystąpi z wnioskiem o ich zwrot.

Przy zaległościach nie ma jednak co liczyć na jej oddanie. ZUS rozliczy ją na poczet długu według zasad określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 grudnia 1998 w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, wypłaconych zasiłków z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego, zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze; dalej rozporządzenie (DzU nr 165, poz. 1197) >patrz ramka.

Konieczna korekta

Gdy firma nie ma długu w ZUS i chce, by uznać nadpłatę za część składek bieżących lub przyszłych, wystarczy, że złoży właściwą deklarację ZUS DRA z prawidłowo naliczonymi kwotami, a samą wpłatę pomniejszy o nienależnie wpłaconą wcześniej kwotę. Aby jednak uniknąć nieporozumień, warto zawiadomić na piśmie ZUS o przyczynach pomniejszenia dokonanej wpłaty.

Jeśli jednak powodem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9030

Spis treści
Zamów abonament