Udostępnienie przez udziałowca darmowego kapitału jest ryzykowne
Czy spółki powiązane mogą udzielać sobie nieoprocentowanych pożyczek bez negatywnych konsekwencji podatkowych? W interpretacjach fiskus wyraża pogląd, że jest to możliwe
Nie wiadomo jednak, czy w pewnym momencie nie zmieni zdania. Tego rodzaju stanowisko zostało przyjęte m.in. przez Izbę Skarbową w Katowicach w odpowiedzi z 18 lutego 2011 (IBPBI/2/423-1588/10/PP).
Spółka, która zadała pytanie, miała zamiar udzielić pożyczek spółkom, których jest głównym udziałowcem. Zauważyła, że zawarte w kodeksie cywilnym regulacje dotyczące pożyczki pozwalają udzielać ją bez odpłatności. Nie powinno to zatem powodować konsekwencji na gruncie prawa podatkowego.
Nieoprocentowana pożyczka nie powoduje powstania nieodpłatnego świadczenia u pożyczkobiorcy. Organy podatkowe nie mogą więc w takiej sytuacji oszacować dochodu na podstawie art. 11 ustawy o CIT. Tym samym, zdaniem występującej o interpretację spółki, opisane przez nią pożyczki są neutralne podatkowo.
Izba Skarbowa w Katowicach zgodziła się z tym stanowiskiem. Potwierdziła, że jeżeli strony w umowie pożyczki zastrzegły brak odpłatności w postaci odsetek, to nie rodzi to skutków podatkowych. Podobne stanowisko zajęła m.in. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 30 sierpnia 2010 (IPPB2/ 415-529/10-4/AK).
Odsetki nie są obowiązkowe
Z kodeksu cywilnego wynika, że umowa pożyczki może, lecz nie musi, przewidywać odpłatność w formie oprocentowania. Wszystko zależy więc od ustaleń między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta