Kursy zawodowe nie zawsze są zwolnione z podatku od towarów i usług
Może się zdarzyć, że za to samo szkolenie część opłat zostanie obciążona 23-proc. VAT, a część zwolniona z opodatkowania. Tak będzie, gdy za udział części osób zapłaci np. urząd pracy a pozostałe sfinansują go z własnej kieszeni
- Nasza firma prowadzi kursy witrażowe, także dla bezrobotnych, kierowanych do nas z urzędów pracy. Jesteśmy zarejestrowani w wojewódzkim urzędzie pracy jako jednostka szkoląca. Za skierowanych do nas bezrobotnych płaci na podstawie umowy odpowiedni urząd. Zajęcia trwają pięć dni roboczych (30 godzin). Wykładowcy to artysta plastyk i praktyk witrażysta. Uczestnik otrzymuje dyplom i zaświadczenie o ukończeniu kursu. Do końca ubiegłego roku nie obciążaliśmy VAT ani urzędów pracy, ani uczestników indywidualnych (PKWiU 85.59. 19.0). Czy te kursy są dalej zwolnione z VAT? – pyta czytelnik.
Zasady zwolnień dla dawnych tzw. usług edukacyjnych wciąż budzą wiele wątpliwości i kontrowersji.
Skomplikowane przepisy
Od 1 stycznia 2011 objęte zwolnieniem są usługi wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 – 29 ustawy o VAT. Po pierwsze, są to usługi świadczone przez:
∑ jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
∑ uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym, oraz dostawy towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane (pkt 26).
Po drugie, zwolnienie obejmuje usługi prywatnego nauczania na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta