Nie tylko premia motywuje do pracy
Szef powinien zachęcać podwładnych do efektywnego wykonywania obowiązków. Pomogą mu w tym zarówno nagrody pieniężne, jak i świadczenia pozapłacowe
Satysfakcja z dobrze wykonanego zadania motywuje do pracy. Ale nie tylko. Każdy z nas pracuje przecież za pieniądze. Wynagrodzenie jest podstawowym elementem stosunku pracy. Potwierdza to art. 22 kodeksu pracy.
Oprócz podstawowej pensji, która należy się wszystkim zatrudnionym, pracownicy mogą też od swojego szefa otrzymywać dodatkowe świadczenia.
Pieniądze ekstra
Najczęściej dodatkowa gratyfikacja ma postać nagrody lub premii. Pierwsza jest świadczeniem uznaniowym. To szef decyduje, komu ją przyznać. Zwykle ma formę pieniężną, ale może też być rzeczowa.
Także Sąd Najwyższy w wyroku z 8 czerwca 1977 (I PR 175/76) wyjaśnił, że uznaniowy charakter nagrody polega na tym, że zarówno przyznanie jej pracownikowi, jak i określenie jej wysokości należy do zakresu swobodnego uznania pracodawcy.
Premia jest natomiast wypłacana w formie pieniężnej. Pracownik nabywa do niej prawo w przypadku spełnienia warunków do jej uzyskania. Mogą być one określone np. w regulaminie wynagradzania czy bezpośrednio w samej umowie o pracę.
Specyficzną premią, bo przyznawaną za wysługę lat pracy, jest nagroda jubileuszowa. To świadczenie wypłacane jest pracownikom po upływie określonego czasu pracy, np. po 10, 20 czy 30 latach. Przysługuje tylko u tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta