Wysokość należnej daniny ustali gmina
Z posiadaniem domu lub mieszkania wiąże się obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości. Jego stawki mogą się różnić. Dużo zależy od tego, gdzie nieruchomość jest położona
Daninę od gruntów oblicza się na podstawie ich powierzchni, w przypadku budynków ustawa mówi o powierzchni użytkowej. Mierzy się ją po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe.
Sposób określania powierzchni jest dokładnie opisany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 95, poz. 613). Zgodnie z art. 4 ust. 2 pomieszczenia lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50 proc., a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m – pomija się.
Podatnikami, stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy, są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta