Urząd zażąda 2 procent od transakcji
Kupujący mieszkanie na rynku wtórnym muszą zapłacić PCC. Nie zawsze będzie to procent liczony od rzeczywiście zapłaconej ceny. Decyduje bowiem wartość rynkowa
Ta zaś może odbiegać od ceny rynkowej, zwłaszcza, gdy sprzedającemu zależy na szybkim pozbyciu się mieszkania i decyduje się na jej obniżenie. Wtedy może się okazać, że podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wyniesie więcej niż 2 proc. To dlatego, że urząd skarbowy – gdy stwierdzi, że cena jest zaniżona – ustali ją sam i to od tej nowej wartości będzie naliczana danina >patrz ramka.
Czasem wyręczy notariusz
Większość obowiązków nakładanych przez ustawę o PCC (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 101, poz. 649; dalej ustawa o PCC) wypełni za podatnika notariusz. Umowa przenosząca własność nieruchomości powinna mieć bowiem formę aktu notarialnego, a rejent jest zobowiązany do uzależnienia jej zawarcia od pobrania podatku.
Niektóre jednak czynności związane z nieruchomościami, takie jak nabycie w wyniku orzeczenia sądowego, wiążą się z koniecznością złożenia zeznania i samodzielnej zapłaty daniny.
Od czego jest podatek
Podatkowi podlegają umowy sprzedaży: nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta