Na amortyzacji lokalu można sporo zyskać
Podatnicy uzyskujący przychody z najmu mieszkania i rozliczający się na zasadach ogólnych mogą zaliczyć do kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne
Aby ustalić ich wysokość, trzeba obliczyć wartość początkową nieruchomości.
Wartość na różne sposoby
Wartością początkową wynajmowanej nieruchomości będzie cena nabycia, koszt wytworzenia bądź wartość rynkowa.
Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania do używania (np. opłaty notarialne).
Jeżeli budynek został wybudowany we własnym zakresie przez właściciela, wartość początkową będzie stanowił koszt jego wytworzenia. Za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi oraz inne koszty z wyjątkiem wyłączonych przez ustawodawcę, np. wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci.
Jeśli otrzymaliśmy lokal w spadku, jako darowiznę lub w inny nieodpłatny sposób, podstawę amortyzacji ustalamy na podstawie wartości rynkowej z dnia nabycia (chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości).
Jeśli nie można ustalić kosztu wytworzenia nieruchomości, trzeba skorzystać z pomocy biegłego, np. wtedy, gdy wybudowaliśmy dom na własne potrzeby mieszkaniowe i dopiero po jakimś czasie zdecydowaliśmy się go wynajmować.
Można też wyliczyć wartość początkową za pomocą tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta