Odliczając wydatki, masz szansę na niższą daninę
Osoby uzyskujące przychody z najmu nieruchomości mogą zaliczyć do podatkowych kosztów wydatki związane z jej utrzymaniem, np. za czynsz i media czy też koszty remontu
Oczywiście nie dotyczy to tych, którzy wybrali rozliczenie ryczałtem. Pozostali mogą jednak pomniejszyć przychody o szereg kosztów. Najczęściej jest to czynsz, opłaty za media, koszty remontu. Od wynajmowanej powierzchni można też naliczać odpisy amortyzacyjne.
Gdy nie ma najemcy
Koszty można naliczać także wtedy, gdy lokal stoi pusty. Okresowy brak przychodu nie wyklucza bowiem możliwości odliczania wydatków, które mają na celu osiągnięcie go w przyszłości. W czasie poszukiwań nowego najemcy trzeba przecież opłacać czynsz, rachunki za energię, abonament telefoniczny, ochronę budynku.
Są to wydatki poniesione w celu zabezpieczenia źródła przychodów, o których mówi art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Może je odliczyć nie tylko przedsiębiorca, ale także podatnik, który traktuje najem jako odrębne źródło przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT). Oczywiście tylko wtedy, gdy lokal w czasie przerwy w wynajmie nie jest przeznaczony na jego potrzeby mieszkaniowe.
Pół roku przerwy
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 9 marca 2010 r. (nr IPPB1/415-14/10-2/ES). O rozliczenie zapytała osoba, która wynajmuje lokal mieszkalny. Płaci podatek według skali. W poprzednim roku przychody uzyskiwała od stycznia do maja. Przez następne sześć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta