Szczepienia przeciw grypie – bez obciążeń tylko wyjątkowo
Próbując zapobiec masowym absencjom w pracy, pracodawcy często decydują się na przeprowadzenie akcji szczepień przeciw wirusowi grypy. Zakup zastrzyków stanowi jednak dla zainteresowanych przychód ze stosunku pracy
Pracownicy, którzy pobiorą szczepionki i poddadzą się iniekcji, zwiększą u siebie przychód, od którego płatnik ma obowiązek ująć zaliczkę na podatek oraz składki na ZUS.
Praktycznie każde świadczenie od pracodawcy – obojętnie w jakiej formie – otrzymane w związku z faktem pozostawania w stosunku pracy, generuje powstanie przychodu podlegającego obciążeniu podatkiem PIT.
Wyjątkiem od tej zasady są świadczenia zwolnione z obciążeń ustawowo, dzięki czemu przynajmniej część profitów pozostaje w całości „w kieszeni” podatników. Ale wśród nich nie ma wartości szczepień.
Ogólna zasada jest taka: przychodem jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zatem tylko pracownik, który otrzymał szczepionkę, uzyskał przychód. Jej wartość pracodawca wycenia według ceny zakupu i dolicza do reszty przychodu osiągniętego w danym miesiącu. Potem już standardowe rozliczenie.
Tak postępuje pracodawca, który sam sfinansował szczepionki i nie są one obowiązkowymi świadczeniami z zakresu bhp.
Bez składek – warunkowo
Skoro pod względem podatkowym wartość szczepienia jest przychodem ze stosunku pracy, to powinna stanowić co do zasady podstawę wymiaru składek na ZUS. Jednak tutaj obowiązuje inny katalog przychodów zwolnionych z obciążeń składkowych, często zbieżny z tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta