Służbowe lokum to też przychód
Zaoferowanie mieszkania kandydatowi do pracy sprawia mu na ogół duże zadowolenie. Najczęściej nie ma on jednak świadomości, że od wartości tego świadczenia będzie musiał opłacić składki
Niektórzy pracodawcy chcąc uczynić atrakcyjnym zatrudnienie w ich firmie, oferują pracownikom świadczenia pozapłacowe. Jednym z nich jest mieszkanie służbowe. Udostępnienie lokum podwładnemu może mieć wpływ na wysokość składek na jego ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a co za tym idzie – wiązać się ze zwiększeniem ponoszonych przez pracodawcę kosztów pracy.
Co do zasady podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika jest przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Są to wszelkie otrzymane lub postawione do dyspozycji podwładnego wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty – bez względu na źródło ich finansowania.
Wśród świadczeń pieniężnych jest m.in. wynagrodzenie zasadnicze, za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, a wśród tych niepieniężnych – wartość nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych; tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 31, poz. 512 ze zm.).
Decyduje związek z etatem
Sądy administracyjne podkreślają przy tym, że o zakwalifikowaniu świadczenia jako przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych decyduje okoliczność, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik, czy także inna osoba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta