Od majątku polikwidacyjnego trzeba zapłacić podatek
Spółka kapitałowa, która kończy działalność, może mieć trudności z rozliczeniem się z urzędem skarbowym. Przepisy są nieprecyzyjne i nie regulują wszystkich fiskalnych aspektów likwidacji
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT otrzymanie majątku likwidacyjnego powoduje powstanie dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Gdy likwidowana jest polska spółka, to zgodnie z art. 22 ustawy o CIT majątek likwidacyjny obciążony jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19 proc.
Rozlicza go likwidowana spółka, jako płatnik. Jeżeli natomiast likwidacji podlega zależna spółka zagraniczna, to przychód opodatkowany jest u polskiej spółki matki na zasadach ogólnych, tj. 19 proc. CIT i wykazywany razem z innymi przychodami i kosztami z działalności gospodarczej (art. 20 ust. 11 ustawy o CIT w związku z art. 20 ust. 1). Polska spółka będzie jednak uprawniona do odliczenia ewentualnego podatku u źródła potrąconego w kraju rezydencji spółki likwidowanej (art. 20 ust. 1 ustawy o CIT).
W grę wchodzi zwolnienie
Konsekwencją włączenia dochodu z likwidacji do dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest możliwość skorzystania pod pewnymi warunkami ze zwolnienia z podatku. Uwaga: wchodzi ono w grę tylko w przypadku wydania majątku likwidacyjnego przez polską spółkę zależną jej udziałowcowi z siedzibą w Polsce, Unii Europejskiej bądź Europejskim Obszarze Gospodarczym (ewentualnie innym podmiotom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta