Własność własności nierówna?
Nie ma powodów, by inaczej traktować nabycie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, a inaczej nabycie na rzecz gminy – zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich
Prawo własności odbierane w drodze wywłaszczenia to, mimo odszkodowania, zawsze bolesna ingerencja dla właściciela. Przy panującej u nas strukturze własności chodzi przy tym często o jedyną nieruchomość, czasami dziedziczoną, będącą też równocześnie miejscem zamieszkania.
Na problem uwagę zwróciła skarga jednego z obywateli. Otóż przepis art. 216 ust. 2 pkt 3 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.) przyznaje możliwość ubiegania się o zwrot nieruchomości nabytych przez Skarb Państwa – SP (na podstawie ustawy z 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości). Literalna wykładnia tego przepisu nie daje zaś podstaw do uznania, że umożliwia on zwrot nieruchomości nabytych na rzecz jednostki samorządu terytorialnego (gminy). Tożsame i jednolite stanowisko w tym zakresie reprezentują sądy administracyjne (np. wyroki: WSA w Rzeszowie z 20 marca 2008 r., NSA z 27 kwietnia 2009 r.).
Niesłuszne różnicowanie
Moim zdaniem powyższy przepis jest jednak niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP i narusza zasadę równego traktowania w realizacji gwarancji wynikających z art. 21 ust. 2 konstytucji. Gwarancje te zaś należy traktować z należytą powagą.
Zgodnie z ustalonym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego zasada równości nakazuje jednakowe traktowanie podmiotów prawa w obrębie określonej klasy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta