Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawarcie porozumienia to z reguły uznanie istniejącego długu

26 października 2011 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Zaletą ugody jest brak jakichkolwiek kosztów związanych z jej zawarciem. Tymczasem kierując sprawę do sądu, należy uiścić wpis sądowy, a strona reprezentowana przez pełnomocnika jest obciążona kosztami jego wynagrodzenia

Spory proste, ale również te skomplikowane najczęściej rozstrzyga sąd. W wielu przypadkach wystarczająca może być jednak ugoda, zwłaszcza że korzyści z jej zawarcia mogą być ogromne.

Wzajemne prawa i obowiązki

Ugoda stanowi porozumienie stron, w którym precyzyjnie wskazują wzajemne prawa i obowiązki oraz sposób ich wykonania. Ten z reguły różni się od pierwotnego ukształtowania wzajemnych relacji między stronami. Istotą ugody jest rezygnacja z części uprawnień przysługujących na mocy wcześniejszych ustaleń.

To właśnie ten element często decyduje o zawarciu porozumienia. Każdy, kto dostrzega korzyść płynącą z tego sposobu rozwiązywania sporu, tym chętniej wyrazi nań zgodę.

Lepiej na piśmie

Ustawodawca co prawda  nie wymaga w tym wypadku żadnej formy szczególnej, ale praktyka pokazuje, że ugoda powinna być zawierana w formie pisemnej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokument został sporządzony przez notariusza, choć będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami.

Jest interes

Bezsprzeczną zaletą ugody jest brak jakichkolwiek kosztów związanych z jej zawarciem. Tymczasem kierując sprawę do sądu, należy uiścić wpis sądowy, a strona reprezentowana przez pełnomocnika jest obciążona kosztami jego wynagrodzenia. W sprawach trudnych ryzyko poniesienia  wymienionych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9066

Wydanie: 9066

Spis treści
Zamów abonament