Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak najkorzystniej dla obu stron zaangażować menedżera w spółce

26 października 2011 | Prawo i praktyka | Piotr Wojciechowski Waldemar Gujski

Człowiek do zadań specjalnych w firmie to najczęściej wynajęty na określony czas specjalista, który ma ją uratować od bankructwa, przeprowadzić niepopularne działania, np. zwolnić część załogi lub zmienić profil działalności zakładu. Nie ma jednego sposobu wynajęcia i zatrudnienia zarządcy. Najbardziej jednak sprawdza się tzw. kontrakt menedżerski

Co do zasady taki kontrakt dla menedżera to cywilnoprawna umowa nienazwana. Nie ma jednak przy tym żadnych przeszkód, aby strony kontraktu zdecydowały się na związanie umową o pracę.

Taka decyzja ma jednak zasadnicze znaczenie dla późniejszej współpracy. Chodzi o zakres odpowiedzialności menedżera za podejmowane decyzje, czas, w którym będzie je wykonywał, wymiary obowiązkowych wypoczynków oraz zasady ochrony przed rozwiązaniem kontraktu i zakaz podejmowania działalności konkurencyjnej.

Uważamy, że najdogodniejszym rodzajem zatrudnienia menedżera jest umowa cywilnoprawna. Dlaczego? Przesądza o tym zasada swobodnego decydowania stron tego kontraktu o warunkach współpracy. Dotyczy to zwłaszcza zakresu obowiązków menedżera, oceny efektywności jego pracy, czasu pracy i wypoczynku oraz wynagradzania. To  bliższe jest umowie cywilnoprawnej. Bardziej też pasuje do celu, dla którego angażuje się menedżera we współczesnej organizacji.

Natomiast jego zatrudnienie w stosunku pracy bywa niefunkcjonalne. To przecież menedżer ma kierować organizacją, a nie organizacja nim.

Jakie są najważniejsze zasady zatrudniania menedżerów na umowy o pracę i kontrakty cywilnoprawne? Jakich pułapek i zagrożeń związanych z zawarciem każdego z tych kontraktów unikać? Mamy nadzieję, że wyjaśnienia te ułatwią podjęcie decyzji, jaki typ związania wybrać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9066

Wydanie: 9066

Spis treści
Zamów abonament