Dlaczego nienawidzimy
W ostatnich latach pisywałem nieco o rasizmie, psychologicznym mechanizmie budowania sobie wroga oraz politycznej funkcji wyrażania nienawiści do „innego" albo pogardy dla różnorodności.
Sądziłem, że powiedziałem już wszystko, co miałem do powiedzenia, ale w niedawnej rozmowie z moim przyjacielem Thomasem Stauderem pojawiło się kilka nowych wątków (nowych przynajmniej dla mnie). Była to jedna z tych dyskusji, po których nie pamięta się, kto powiedział to, a kto powiedział tamto, ale nasze wnioski się pokrywały.
Ludzie mają skłonność z iście presokratejską nieroztropnością uznawać miłość i nienawiść za przeciwieństwa – nawzajem konieczne i symetryczne. Czyli że jeśli kogoś nie kochamy, to nienawidzimy, i na odwrót. Ale oczywiście istnieje nieskończona liczba stopni pośrednich między tymi biegunami. Nawet jeśli stosujemy te słowa metaforycznie, to z faktu, iż kocham pizzę, ale nie przepadam za sushi, nie wynika, że nienawidzę sushi. Po prostu lubię je znacznie mniej niż pizzę. To,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta