Wybuchowe łodzie Izraela
Po zakończeniu II wojny światowej jako pierwsze do planowania, organizowania i prowadzenia morskich działań specjalnych przystąpiły działające na obszarze Palestyny (będącej wówczas mandatowym terytorium brytyjskim) żydowskie organizacje bojowe.
W składzie Hagany od 1943 roku istniały pododdziały szkolone do działań na morzu, w tym również do prowadzenia akcji sabotażowo-dywersyjnych. Nosiły one nazwę Palyam i w maju 1945 r. liczyły ok. 200 przeszkolonych ludzi. Po wygaśnięciu brytyjskiego mandatu w maju 1948 roku morska formacja specjalnego przeznaczenia, posługując się pozyskanymi we Włoszech łodziami szturmowymi, prze- prowadziła kilka akcji przeciwko siłom morskim Egiptu.
Pododdział łodzi szturmowych (dowodzony przez późniejszego dowódcę Izraelskich Morskich Sił Obronnych Yohaia Ben-Nuna) przechodził intensywne szkolenie nad Jeziorem Tyberiadzkim. Wśród instruktorów znajdował się włoski weteran X Flotylli MAS, biorący udział w akcji przeciwko brytyjskim okrętom w Zatoce Suda i działaniach przeciwko Malcie, Fiorenzo Capriotti.
Pod koniec drugiej dekady października Egipcjanie rozpoczęli ewakuację swoich sił ze Strefy Gazy statkami. Kierownictwo izraelskie chciało je zaatakować. Po przybyciu do Jaffy łodzie szturmowe rozmieszczono na frachtowcu – jednostce bazowej. Statek wcześniej był wykorzystywany do przerzutu
nielegalnych imigrantów do Palestyny i w trakcie swojego pierwszego rejsu został zatrzymany przez Royal Navy. Po wycofaniu się z Palestyny i proklamowaniu niepodległości Izraela Brytyjczycy zwrócili jednostkę. O jej wyborze zadecydowała konstrukcja – na obszernym pokładzie rufowym można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta