Wielce przyjemny bankiet
4 sierpnia 1691 r. na redę gdańską przypłynęła fregata „La Serpente" dowodzona przez kapitana Doubleta.
Eskortować miała fleutę „La Dieppoise" przewożącą z Gdańska do zakładów okrętowych w Breście materiały stoczniowe zamówione przez dwór Ludwika XIV. Na miejscu okazało się, że spławiane Wisłą maszty nie dotarły jeszcze do Gdańska, nie były też gotowe liny. Dopiero po miesiącu towary zostały skompletowane i znalazły się na statku.
Doublet wykorzystał ten czas na zawieranie znajomości i poznawanie miasta, a swoje wrażenia zapisał w prowadzonym dzienniku. Zauważył w nim m.in., że w zajazdach podmiejskich można było „spożyć z damami bardzo tanie kolacje składające się z pstrągów i raków".
Na notatki kapitana Doubleta natknął się w archiwach paryskich prof. Michał Komaszyński, przygotowując wydaną w 1968 r. przez Ossolineum książkę „Polska w polityce gospodarczej Wersalu 1661 – 1715". Ponieważ kapitański dziennik zawierał również inne polonica, a także opisy przygód prawdziwie dramatycznych, prof. Komaszyński sporządził z nich wyciąg, który znalazł się w „Sensacjach z dawnych lat"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta