Inne nazwy stanowisk i miejsca pracy, ale warunki niemal te same
Do końca grudnia placówka opiekuńczo-wychowawcza uprzedza pracowników o organizacyjnych woltach, jakie będą zachodziły od 1 stycznia. Na ogół zatrudnieni nie mają powodów do obaw: ich umowy i pensje pozostaną bez zmian
1 stycznia 2012 wchodzi w życie ustawa z 9 czerwca 2011 o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (DzU nr 149, poz. 887, dalej ustawa). Określa ona:
- zasady i formy wspierania rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
- zasady i formy sprawowania pieczy zastępczej oraz pomocy w usamodzielnianiu jej pełnoletnich wychowanków,
- zadania administracji publicznej w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,
- zasady finansowania wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,
- zadania w zakresie postępowania adopcyjnego.
Zmiany w systemie opieki nad dziećmi i rodzinami wymagającymi wsparcia oznaczają też, że inaczej będą funkcjonować dotychczasowe placówki. Wymaga to również modyfikacji przepisów dotyczących pracowników samorządowych, m.in. dodania do listy stanowisk funkcjonujących w samorządzie nowej posady asystenta rodziny i koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej od 1 stycznia 2012.
Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. W resorcie pracy trwają prace legislacyjne nad nowelizacją tego rozporządzenia.
Asystent rodziny
Ustawa wprowadziła nowy podmiot, tzw. asystenta rodziny, który jest przyznawany rodzinie potrzebującej pomocy. Taka osoba musi mieć wykształcenie wyższe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta