Nie każdy ma robić psychotesty
Kierujący pojazdem osobowym, który nie podlega pod regulacje ustawy o transporcie drogowym, nie musi mieć badań psychologicznych
O tym obowiązku może jednak zdecydować pracodawca lub lekarz medycyny pracy.
Kierowca zawodowy wykonujący przewozy drogowe podlega badaniom psychologicznym przeprowadzanym w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Musi im się poddawać co pięć lat, dopóki nie ukończy 60 roku życia, a później co 30 miesięcy.
Taki obowiązek wynika z art. 39k ustawy z 6 września 2001 o transporcie drogowym (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 125, poz. 874 ze zm.). Co jednak istotne, tej ustawy nie stosuje się do przewozów pojazdami przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób licząc razem z kierowcą w przypadku niezarobkowego przewozu drogowego (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy).
Tak więc kierowcy samochodów służbowych używanych na potrzeby własne firmy nie podlegają pod jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta