Polskie firmy powinny być świadome amerykańskich uregulowań
Sprawne zarządzanie zasobami informatycznymi pomaga wyeliminować rosnące ryzyko prawne związane z oprogramowaniem i wykorzystać w pełni potencjał nowych technologii do rozwoju biznesu
Każdy prezes firmy powinien móc uzyskać od szefa odpowiedź na pytanie, czy firmowy sprzęt i oprogramowanie są legalne i czy potrafi tego przekonująco dowieść.
Na co naraża się firma posługująca się nielegalnie oprogramowaniem? Przede wszystkim stopuje własny rozwój. W szczególności dotyczy to rozwoju własnych zdolności do wykorzystania technologii do tworzenia przewagi konkurencyjnej na zasadach innowacji. W świetle nowych tendencji w rozwoju regulacji dotyczących praw własności intelektualnej producentów rozwiązań IT naraża się także na pewne wykluczenie z grona podmiotów uczestniczących w głównym nurcie obiegu gospodarczego.
Z tego nurtu są już bowiem systematycznie wyłączane podmioty łamiące prawa własności intelektualnej. Dotyczy to nie tylko bezpośredniego dostawcy, ale wszystkich firm w jego łańcuchu dostaw. Należy oczekiwać, że najwięksi globalni gracze będą sami z grona swoich partnerów wykluczać takie firmy.
Cień podejrzenia o współpracę z łamiącymi prawa własności intelektualnej naraża je bowiem na utratę dostępu do rynków rozwiniętych. To bardzo ważna przesłanka. Polska gospodarka jest bowiem coraz silniej zglobalizowana, w tegorocznym rankingu najbardziej zglobalizowanych gospodarek na świecie, opracowanym przez Ernst & Young i Economist Intelligence Unit, zajęliśmy 25 miejsce.
Co więcej, można szacować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta