Można dogadać się z załogą i czasowo zawiesić niektóre przepisy
W trudnej sytuacji pracodawca nie musi od razu rozstawać się z personelem. Niekiedy wystarczy, że na kilkanaście miesięcy ograniczy stosowanie przywilejów i np. nie będzie wypłacał jubileuszówki
Art. 91 k.p. to remedium dla pracodawców, którzy znajdują się w trudnym położeniu ekonomicznym. Jeśli jest to uzasadnione sytuacją finansową firmy, mogą oni zawrzeć porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części – określających prawa i obowiązki stron angażu – przepisów prawa pracy.
Chodzi o regulaminy, zakładowe porozumienia i układy zbiorowe pracy (uzp) a także statuty spółek. Nie dotyczy to jednak unormowań kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych.
Przykład
Pani Karolina, prezes zarządu DEF sp. z o.o., kierując się finansowym położeniem spółki, wprowadziła w porozumieniu zapis o zawieszeniu stosowania przepisów kodeksu pracy o okresach wypowiedzeń.
Zaproponowała, aby w ich miejsce – bez względu na staż pracy – przez rok obowiązywało tygodniowe wymówienie.
Przedstawicielstwo pracowników nie zgodziło się na porozumienie w takim kształcie. Argumentowało, że nie można zawiesić stosowania norm kodeksu pracy. Stanowisko załogi jest właściwe.
Trudne położenie
Przesłanką zawarcia takiego porozumienia jest sytuacja finansowa pracodawcy. O tym, czy istotnie jest ona na tyle trudna, że – w ocenie zatrudniającego – uzasadnia zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy, rozstrzyga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta