Jakie są zasady odpowiedzialności za oszustwo dotacyjne
Przestępstwo przeciwko budżetowi Unii Europejskiej można popełnić zarówno podczas pozyskiwania dofinansowania, podpisywania umowy, jak i jej rozliczania
Polityka spójności Unii Europejskiej w latach 2007 – 2013 kojarzy się polskim przedsiębiorcom, samorządom, administracji publicznej oraz wszelkim beneficjentom pomocy unijnej ze znacznymi środkami przekazywanymi na główne cele rozwoju. Polska jest największym beneficjentem pomocy otrzymującym przez ten okres około 67 miliardów euro z unijnego budżetu.
Pieniądze te to przede wszystkim szansa na duży skok cywilizacyjny, ale również okazja do popełniania przestępstw określanych jako nadużycia finansowe i skierowanych przeciwko budżetowi Unii Europejskiej. Polscy przedsiębiorcy powinni wiedzieć, jakie są podstawowe zasady odpowiedzialności karnej wynikające z popełnienia przestępstwa tzw. oszustwa dotacyjnego spenalizowanego w art. 297 kodeksu karnego.
Co to jest nieprawidłowość
Za nieprawidłowość według art. 2 pkt 7 rozporządzenia Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006 ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1260/1999 uznaje się jakiekolwiek naruszenie przepisu prawa wspólnotowego, wynikające z działania lub zaniechania podmiotu gospodarczego, które powoduje lub mogłoby spowodować szkodę w budżecie ogólnym Unii Europejskiej w drodze finansowania nieuzasadnionego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta