Poręczenie wekslowe skutecznie zabezpiecza wierzytelności firmy
Jeżeli poręczyciel zapłaci sumę wekslową, służy mu roszczenie w stosunku do osoby, za którą poręczył
Poręczenie wekslowe, zwane też awalem, stanowi popularną formę zabezpieczenia zobowiązań pieniężnych. Ma też sporo zalet dla wierzyciela w porównaniu z poręczeniem uregulowanym w kodeksie cywilnym.
Poręczenie wekslowe, określone w art. 30 – 32 prawa wekslowego jako zobowiązanie wekslowe, jest zobowiązaniem abstrakcyjnym i bezwarunkowym. Abstrakcyjność tego zobowiązania oznacza jego oderwanie i niezależność od stosunków prawnych zachodzących między posiadaczem weksla, jego wystawcą i poręczycielem. Jest to szczególnie widoczne w przypadku, gdy weksel zostanie poprzez indos przeniesiony na inną osobę.
Bezwarunkowość poręczenia wekslowego wyraża się natomiast w tym, że uzależnienie zapłaty sumy wekslowej od spełnienia jakiegokolwiek warunku lub świadczenia wzajemnego powoduje nieważność poręczenia.
Samodzielność zobowiązania
Poręczenie wekslowe jest ważne i skuteczne, choćby zobowiązanie podstawowe, za które poręczono (np. zobowiązanie wystawcy weksla), było nieważne z jakiegokolwiek powodu, z wyjątkiem wady formalnej (art. 32 ust. 2 prawa wekslowego). Jest to więc tzw. akcesoryjność formalna poręczenia.
Potwierdzał to także Sąd Najwyższy w wyroku z 24 listopada 2009 (V CSK 129/09), stwierdzając, że w art. 32 ustawy Prawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta